Prawo i Rynek

Blog o prawie pracy, zabezpieczenia społecznego,
rynku usług prawniczych i pracy prawnika

Blog o prawie pracy, zabezpieczenia społecznego,
rynku usług prawniczych i pracy prawnika

Zasady postępowania przed sądem mogą zaskoczyć

20161212_150030_resized10 grudnia obchodzony jest Europejski Dzień Prawnika. Z tej okazji radcowie prowadzą spotkania edukacyjne z  uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W tym roku miały być one poświęcone dostępowi do wymiaru sprawiedliwości.

Dzięki temu miałam przyjemność odwiedzić jedną z najbardziej prestiżowych szkół w Łodzi – IV Liceum Ogólnokształcące w Łodzi. W spotkaniu wzięła udział młodzież zdająca w tym roku maturę z wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie byli zainteresowani tematem i mieli pokaźną wiedzę o podstawach prawa. Ale jednak niektóre zasady postępowań cywilnego, karnego i administracyjnego okazały się dla nich sporym zaskoczeniem. Tak było np. w przypadku zasady kontradyktoryjności i jej skutków dla stron. Lekcja ta potwierdziła moje wcześniejsze obserwacje, że powszechne wyobrażenia o funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości znacznie odbiegają od tego, jak jest w rzeczywistości. Uczniów zmartwiło też to, że trudno się odwołać od wyników matury.  Pozostaje mieć nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby.

Serdecznie dziękuję paniom profesor Bożenie Nowosławskiej i Magdalenie Pawlikowskiej za organizację spotkania.

Kategoria: Praca prawnika

1 komentarz

  1. Bardzo dobrze, że w szkołach organizowane są takie spotkania, dzięki którym młodzież może dowiedzieć się wiele więcej o zasadach postępowania przed sądem. Świetnie prowadzony blog, powodzenia w dalszej pracy.

    Profinfo, 22 lutego, 2017 o godz. 11:43